آژانس‌های مسافرتی درجه‌بندی می‌شوند
تهران-ایسکانیوز: گروه مطالعاتی طرح درجه‌بندی و تعیین ضوابط درجه‌بندی دفاتر خدمات مسافرتی ازسوی انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران و با همکاری معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فعالیت خود را آغاز کرد.
به گزارش روز پنج شنبه گروه دریافت خبر ایسکانیوز٬ این گروه 22 نفره متشکل از 2 استاد دانشگاه، 5 کارشناس ارشد جهانگردی، یک حقوقدان، 2 کارشناس مالی و اداری، 2 کارشناس هوانوردی، 2 کارشناس امور زیارتی و 4 نفر از پیشکسوتان صنف دفاتر مسافرتی، یک کارشناس اکوتوریسم، یک کارشناس IT و 2 عضو هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی است.
از اهداف این طرح می‌توان به ضابطه‌مند شدن حوزه فعالیت‌های دفاتر مسافرتی، شناسایی معیار و شاخص‌هایی برای درجه‌بندی دفاتر مسافرتی، تهیه منشوری برای دفاتر خدمات مسافرتی و مطالعه تطبیقی کشورهایی که با درجه‌بندی دفاتر موافق بوده‌اند؛ اشاره کرد.
ارتقای کیفیت خدمات عرضه شده ازسوی دفاتر مسافرتی، سهولت در نظارت و کنترل فعالیت‌های دفاتر مسافرتی، ارتقای جایگاه مشتری باعنوان حیاتی‌ترین عنصر این چرخه نزد دفاتر مسافرتی، تخصصی شدن حوزه‌های فعالیت‌های دفاتر، جلوگیری از صدور مازاد بر تقاضای مجوز‌های تأسیس، سهولت شناسایی دامنه فعالیت‌های عرضه شده در آژانس‌ها ازسوی مردم، ایجاد رقابت سالم در بین دفاتر و استفاده از مباحث آکادمیک در کنار تجربه و عمل از دیگر اهداف این طرح است.
پیش‌بینی می‌شود این طرح حداکثر تا 6 ماه بتواند کلیه ضوابط و مقررات مربوطه به درجه‌بندی آژانس‌های مسافرتی را تهیه کند.
این طرح ابتدا به‌طور آزمایشی در تهران و بعد از آن در سراسر کشور قابل اجراست

 

«لیدر تور» چه كسی است

باور حفظ و حمایت از محیط زیست و داشتن حس مسوولیت در قبال فرهنگ و شناخت جایگاه جهانگردی و گردشگری در باورهای مردم یك منطقه و مهارت كافی در امر هدایت تور. قدرت رهبری و داشتن تجربه نخستین اصل محسوب می‌شود.

رای یافتن جواب این پرسش كوتاه كافی است تا اندكی در موتور جست‌وجوگر googel كنكاش كنید تا باور كنید با چه شغل هیجان انگیز و مهمی روبه‌رو هستید.
راهنمای تور شاید حرفه جدیدی باشد اما بررسی تاریخ و خواندن داستان راه‌بلدها و راه‌شناسان و هدایت‌كنندگان كاروان‌ها نشان می‌دهد حداقل به شیوه سنتی، این حرفه در ایران قدمت داشته و حالا باید معیار‌ها و اصول كلیدی این حرفه را از روی منابع خارجی جست‌وجو كرد.
با این حال با طرح این پرسش كه لیدر تور چه كسی است، نخستین پاسخی كه به شما داده می‌شود این است كه تا چه اندازه با زبان‌های خارجه آشنایی دارید؟ اما، اگر به زبان‌های خارجی آشنایی دارید و فردی منظم و انعطاف‌پذیر هستید و می‌توانید اندكی هم شوخ‌طبع باشید پس می‌توانید خود را برای این حرفه انتخاب و رویاهای مردم را به حقیقت بپیوندید.
محل دفتر كار شما، كوله‌پشتی‌تان است و مسافران در سنین مختلف و سلیقه‌های گوناگون و دلایلی متفاوت برای سفر، مشتریان شما محسوب می‌شوند اما هدف سفر مسافران برای یك لیدر تور بسیار حائز اهمیت است. هر هدفی هم كه مطرح باشد وظیفه یك لیدر حفظ امنیت مسافران است. در این شرایط سطح موفقیت هر توری به توانایی‌های راهنمایش، اطلاعات، توانمندی‌ها، صبوری و قدرتش در كنترل گروه، بستگی دارد.در جست وجوی تعریف و وظایف یك لیدر در سایت‌های مختلف به نكات مشتركی برمی‌خورید كه شاید در ظاهر بسیار كم‌اهمیت جلوه می‌كند اما راهنمایان حرفه‌ای به خوبی می‌دانند این معیار‌های ساده تا چه اندازه اهمیت داشته و تا چه میزان می‌تواند در جلب بیشتر گردشگران نقش ایفا كند.
۱) مهارت كافی در امر هدایت تور. قدرت رهبری و داشتن تجربه نخستین اصل محسوب می‌شود.
۲) باور حفظ و حمایت از محیط زیست و داشتن حس مسوولیت در قبال فرهنگ و شناخت جایگاه جهانگردی و گردشگری در باورهای مردم یك منطقه
۳) حس تعهد
۴) حس ابتكار و خلاقیت. برخی از لیدر تورها، خلاقیت را در بلد بودن تبلیغ صدا و تعریف داستانهای فكاهی خلاصه می‌كنند اما لیدر تور‌هایی هستند كه بدون انجام عملیات آكروبات می‌توانند گروهی شاد و پرانرژی داشته باشند. از سوی دیگر داشتن حس ابتكار و خلاقیت در مواقع پر استرس بسیار برای راهنمایان لازم است
۵) مهارت‌های زبانی و تلفظ درست كلمات و واژه‌ها
۶) سلامتی كامل. این سلامتی كامل فقط در سلامت جسم خلاصه نمی‌شود. شاید داشتن اعصابی فولادین نخستین ركن برای داشتن سلامت كامل باشد. راهنمایان تور باید به نحوی با استرس‌های روزانه، چه روحی و چه جسمی آشنا بوده و آن را مدیریت كنند، به ویژه در سفرهای طولانی و بلندمدت كه ممكن است ساعت‌های متمادی و طولانی پشت سرهم باشد. در این شرایط یك راهنمای تور باید در این شرایط چنانچه دوستانه برخورد كند كه مسافران خسته و كلافه او را عضوی از خانواده خود تصور كرده و آرامش خود را به دست آورند.
۷) آشنایی به كمك‌های اولیه. راهنمای تور نه پزشك است، نه مهندس و نه جادوگر، اما باید همه آنها را بداند و توانایی انجام این كارها را داشته باشد.
۸) آشنایی به مسائل مالی و بودجه‌بندی. كنترل پول شاید از پرحساسیت‌ترین بخش‌های وظایف یك لیدر باشد، چون بسیار پیش آمده كه راهنمای تور در یك سفر گروهی پول كم آورده و ناچار شده از جیب خود برای ادامه سفر گروه هزینه كند. در ضمن یكی دیگر از ویژگی‌های یك راهنما، آشنایی تقریبی با كامپیوتر است.
حالا با این ویژگی‌ها می‌توانید یك راهنمای تور باشید یا تصور می‌كنید چنین آدم با صبر و حوصله‌ای نیستید؟ در ایران بسیاری از كسانی كه دوره‌های آموزشی راهنمای تور را می‌گذرانند علاوه بر آشنایی با مسائل مطرح شده، دروس تاریخچه سفر، جغرافیای جهانگردی، هنر و معماری، تاریخ فرهنگ و هنر در ایران و باستان‌شناسی و ابنیه تاریخی را نیز می‌گذرانند. كسانی كه دوره راهنمای طبیعت‌گردی را طی می‌كنند با سرفصل‌های بیشتری آشنا می‌شوند كه از آن جمله ستاره شناسی و راهیابی از طریق ستارگان است. كمپ زدن در طبیعت و آشنایی با عناصر طبیعت، گیاه شناسی و آشنایی با سایت‌های محیط زیست، دریاچه‌ها، كوه‌ها و… از جمله مفاد درسی راهنمایان طبیعت‌گرد است.